Ne aramıştınız?

ANTİ-HIV TESTİ

AIDS’in açılımı, Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu’dur. HIV- İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü adı verilen, vücudun bağışıklık sistemini (enfeksiyonlara karşı savunma mekanizmasını) güçsüzleştiren bir virüs nedeniyle oluşur. Bu sebeple kişi, enfeksiyon ve hastalıklarla savaşma yeteneğini kaybeder. HIV /AIDS’le yaşayan kişilerin yaşam sürelerini uzatan ilaçlar mevcuttur; ama tam anlamıyla bir tedavisi henüz yoktur. Virüsle savaşmanın en iyi yolu, ondan korunmayı bilmektir.

Anti-HIV Testi Nedir? Ne Zaman Yapılır?

HIV TestiEğer kendinizi HIV açısından risk altında hissediyorsanız, test yaptırmak önemlidir. HIV (AIDS’e yol açan virüs) testi yaptırmak önemli bir karardır. Bu kararı almak zor olabilir. Bu nedenle bu kararı almakta güçlük çekiyorsanız bir sağlık kuruluşundan bilgi alabilirsiniz.

HIV Testi Nedir, Ne Anlama Gelir ? 

HIV testi, HIV ile enfekte olmuşsanız bunu belirtir. HIV enfeksiyonunda, vücut HIV’e karşı antikorlar üretir. HIV testi, kandaki bu antikorların olup olmadığını gösterir. AIDS’i göstermez.

Pozitif test sonucu, vücudun HIV’e karşı antikor üretiyor olduğunu gösterir. Eğer testte antikorlar varsa, bu HIV’le enfekte olduğunuz anlamına gelir. Bu AIDS olduğunuz ve kısa zamanda hastalanacağınız anlamına gelmez.

Negatif test sonucu, vücudunuzda HIV’e karşı antikor bulunmadığı anlamına gelir. Ancak, son üç ay içinde HIV’e maruz kaldıysanız hala HIV’le enfekte olma ihtimaliniz bulunmaktadır. Henüz vücudunuzda bunu gösterecek yeterli miktarda antikor üretilmemiş olabilir. Birkaç ay içinde tekrar test yaptırmalısınız.

Testiniz Pozitifse

 • HIV tedavisi konusunda deneyimli bir doktor bulun. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa, virüsün ilerlemesi o kadar yavaşlar ve daha uzun sure sağlıklı kalabilirsiniz. Pek çok HIV (+) kişi, AIDS gelişmeden çok uzun seneler yaşayabilmektedir; ama tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar iyidir.
 • Danışmanlık hizmeti alın
 • Şu anki ve geçmişteki cinsel eşlerinizi HIV ile enfekte olduğunuz ve onların da HIV ile enfekte olmuş olabilecekleri konusunda bilgilendirin.
 • HIV’in bir başka çeşidiyle karşılaşmamanın ve HIV’i başkalarına bulaştırmamanın en emin yolu olarak cinsel ilişkiden kaçınmayı seçebilirsiniz
 • Güvenli cinsellik için her seferinde kondom kullanın.

Testiniz Negatifse

 • HIV’den kaçınmanın bir yolu olarak cinsel ilişkiden kaçınmayı seçebilirsiniz
 • Ancak cinsellik yaşamaya karar verdiğinizde cinselliği güvenli yaşayın
 • Bir başkasıyla hiçbir şekilde enjektör paylaşmayın.

Aids- HIV Nasıl Bulaşır?

 • HIV, kan, meni, vajinal sıvı ve anne sütü aracılığıyla bulaşır.
 • HIV (+) birisiyle cinsel ilişki sırasında kan, meni ve vajinal salgıların değişimi ile bulaşır. Ciinsel ilişki sırasında, kadınların HIV ile enfekte olma riski erkeklere oranla daha yüksektir; çünkü HIV erkeklerden kadınlara daha kolay geçer.
 • HIV (+) olan birisiyle, damar içi madde veya ilaç enjeksiyonu, dövme veya piercing yaptırma sırasında enjektör veya iğne paylaşımı ile bulaşır.
 • Virüsü taşıyan bir anneden bebeğe bulaşabilir
× Canlı Destek